اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک اسید سولفوریک، اسید کلریدریک، اسید نیتریک، اسید سیتریک

مواد شیمیایی | فروش مواد شیمیایی

مواد شیمیایی | فروش مواد شیمیایی

مواد شیمیایی چیست ؟

مواد شیمیایی، موادی اند که ترکیبی خاص دارند. شیمی دان به نام جوزف پراست این مفهوم را در سده 18 پس از آزمایش ها و کار روی ترکیباتی مانند مس کربنیت بکار برد. او نتیجه گرفت همه نمونه ها از یک ترکیب، یک نوع ساختمان دارند و این نمونه ها از همه ابعاد مانند یک دیگر و این ابعاد مطابق با میزان عناصر موجود در ترکیب، متغیر هستند. این قضیه اکنون به قانون ثابت ترکیب مشهور است. بعدها با پیشرفت روش ها برای ترکیب شیمیایی، مخصوصا در شیمی آلی، کشف شمار بیشتری از عناصر شیمیایی و فراگیری فنون نو در تجربه شیمیایی که از آن برای تصویه عناصر و ترکیبات از مواد شیمیایی بکار می برند، راهنمایی برای پایه گذاری شیمی نوین بود. این مفاهیم در بسیاری از کتاب های شیمی تعریف شده اند.

یک نمونه رایج در تعریف مواد شیمیایی، آب است. این ماده همه جا ویژگی یکسان دارد و نسبت هیدروژن با اکسیژن آن همیشه به یک اندازه است. یعنی نمونه آنچه از رودخانه گرفته شود و چه در آزمایشگاه ساخته شود، یک ویژگی دارد. مواد شیمیایی که در یک فرایند با هم واکنش می دهند دیگر نمی توانند از هم جدا شوند و در طبیعت مواد شیمیایی که خالص یافت شوند بسیار نادر هستند. شماری از این نوع مواد شیمیایی عبارت هستنداز: الماس، طلا، سدیم کلرید، شکر. بطورکلی مواد شیمیایی از سه نوع جامد، مایع، گاز تشکیل می شوند و ممکن است که مواد شیمیایی با تغییر فشار و حرارت به شکل های مختلف خود درآید.

مواد شیمیایی

مواد شیمیایی موادی اند که ترکیب شیمیایی و ویژگی های مشخص و ثابتی دارند. مواد شیمیایی را نمیتوان با استفاده از روش های جدا سازی فیزیکی و بدون تجزیه عناصر و ترکیبات مواد، اجزای تشکیل دهنده آن را شناسایی نمود. مواد شیمیایی به صورت ترکیبات شیمیایی، عناصر شیمیایی، یون یا آلیاژ می باشند. مفهوم ماده شیمیایی اولین بار در قرن 18 توسط جوزف پراست، شیمیدان فرانسوی، پس از آزمایش و کاربر روی مواد شیمیایی مانند مس کربینیت استفاده شد. بطورکلی مواد شیمیایی در 4 حالت جامد، مایع، گاز و یا پلاسما وجود دارند، که ممکن است یک ماده شیمیایی تحت تاثیر تغییرات فشار و دما در هر یک از این حالات یافت شود. خلوص شیمیایی بر اساس نوع کاربرد مواد تعیین می شود. مواد شیمیایی صنعتی و آزمایشگاهی دسته بندی می شوند. همچنین بیشتر موادی که از دو عنصر کربن و هیدروژن تشکیل شده باشد. مواد آلی نامیده می شوند و اکثر موادی که فاقد دو عنصر کربن و هیدروژن باشند را غیر آلی می نامند.

شرکت کیمیا تهران اسید فروشنده کلیه مواد شیمیایی از جمله مواد شیمیایی پودری زیر می باشد :

1. کربنات ها :

در شیمی به یک استر یا یک نمک اسید کربنیک، کربنات می گویند.
 • کربنات سدیم (سودا اش) : کربنات سدیمسودا اش یا سدیم کربنات یکی از مهم ترین مواد شیمیایی صنعتی است که به طور وسیعی در تولید دیگر فرآورده های قلیایی ، نمک های سدیم و .... به کار می رود.سودا اش نام متداول سدیم کربنات بدون آب با کاربرد صنعتی است. سودا اش نمک سدیم اسید کربنیک است. این ماده در حالت عادی به صورت جامد سفید رنگ می باشد. کربنات سدیم در مقیاس صنعتی از طریق فرآیند سولوی و با استفاده ازآمونیاک، سنگ آهک و نمک تولید می شود. یکی از مهم ترین کاربردهای کربنات سدیم استفاده از این ماده در صنعت تولید شیشه است.
 • کربنات باریم : کربنات باریم

کربنات باریم محصولی است که کابردهای فراوانی در صنعت دارد از جمله : تثبیت کننده چسب آهار، انعقاد پلاستیک های مصنوعی، تولید حشره کش، تولید سموم کشاورزی، عامل ذوب کننده در جوش کاری، در استحصال ایندیم، بازیافت روی از تفاله، ساخت شیشه های طبی

 • کربنات منیزیمکربنات منیزیم

کربنات منیزیم محصولی است که کاربردهای فراوانی در صنهت دارد از جمله : صنایع غذایی، صنایع دامپروری به عنوان مکمل معدنی خوراک دام، صنعت لوازم آرایشی و بهداشتی، صنعت تولید پلیمرهای مقاوم در برابر شعله، به عنوان یک منعقد کننده قابل بازیابی در حذف رنگ

 • کربنات کلسیم

 

این ماده معدنی ، به طور عمده در صنایع لاستیک و پلاستیک ، رنگ ، کاغذ ، شیمیایی ، داروسازی ، غذایی ، آرایشی و بهداشتی (خمیر دندان، لاک وعطرسازی ) ، کشاورزی ، چرم سازی ، متالوژی ، نساجی ، سرامیک ، چسب ، شیشه ، تصفیه نفت ، آهن و فولاد ، تصفیه قند ، سیم و کابل ، مرکب چاپ لوازم التحریر ، کربنات کلسیمدینامیت و همچنین در انبارها و مخازن ، گوگردزدایی گاز دودکشها ، مرمت آثار باستانی ، پالایشگاه ها و نیروگاه ها، تهیه ضد یخ ، ساخت پلیمرها و بتن های مقاوم ، لنزهای دوربین ، کامپوزیت ها و ... کاربرد دارد.

 • کربنات پتاسیم

 ترکیب شیمیایی کلراید پتاسیم نوعی نمک است که از ترکیب پتاسیم و کلر به وجود می آید. کلرید پتاسیم مهم ترین نمک پتاسیم دار است که به صورت سنگ معدن وجود داشته ، قابل دسترسی می باشد و از دیگر نمک های پتاسیم مصرف بیشتری دارد.

 • جوش شیرین (بی کربنات سدیم)

 

جوش شیرینجوش شیرین ماده ای است که در صنعت کاربردهای فراوانی دارد از جمله : 

استفاده در صنایع فرآوری انواع بکینگ پودر.در پاک کردن و ساییدن سطوح .استفاده در صنعت تولید خمیردندان باعث از بین رفتن لکه های دندان و سفیدی آن می شود.

در صنایع غذاییدر صنعت تولید نوشابه گازدار.در صنایع تولید پاک کننده های خانگی.در کپسول های آتش خاموش کن.به عنوان بازدارنده مواد منفجره.در صنعت نساجی جهت عمل آوردن نخ های پشمی و ابریشمی.برای زیبایی پوست به عنوان پاک کننده در صورتی که ایجاد حساسیت نکند.به عنوان جیره غذایی دام و طیور جهت مکمل غذایی برای جلوگیری از اختلالات متابولیکی و تغذیه ای بکار می رود.

 

 • بی کربنات آمونیومبی کربنات آمونیوم

آمونیوم بی کربنات در دمای اتاق پودر سفید رنگ و کریستالی با بوی کم آمونیاک است. این ماده در آب حل شده و محلول نسبتا قلیایی تشکیل میدهد. آمونیوم بی کربنات در استون و الکل ها نامحلول می باشد.

 • کربنات نیکلکربنات نیکل

کربنات نیکل با فرمول شیمیایی NiCO3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 18746 است که جرم مولی آن 118.702 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سبز روشن است.

 • کربنات استرانسیومکربنات استرانسیوم

کربنات استرانسیوم یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 15407 است. که جرم مولی آن g/mol 147.63 می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید یا خاکستری است.

 • کربنات منگنزکربنات منگنز

کربنات منگنز برای تهیه سایر نمک های دو ظرفیتی منگنز، فریت ها و تولید مفتول های جوشکاری، در پزشکی و داروسازی برای تولید قرص هماتینیک، تولید سرامیک، تولید فلز روی و در کشاورزی به عنوان ریز مغذی جهت تامین طولانی مدت منگنز مورد نیاز گیاه مصرف می شود.

2 - سولفات ها :

 • سولفات آهنسولفات آهن سولفات آهن 2 یا فرو سولفات ترکیبی است که بسته به PH می تواند بصورت کریستال هاس آبی یا سبز رنگ تولید گردد. درحالت عادی هفت مولکول آب وجود دارد و که در صورت خشک شدن شش مولکول آب را از دست داده و تبدیل به پودر سفید رنگ تک آبه از جمله مواد اولیه تولید کود شیمیایی می باشد.
 • سولفات آمونیومسولفات آمونیومآمونیوم سولفات به عنوان نمکی غیر آلی کاربرد فراوان دارد. مهمترین کاربرد آن در تولید کودهای شیمیایی می باشد. سولفات آمونیوم حاوی 21 درصد نیتروژن به شکل یون آمونیوم مثبت و24 درصد سولفور به صورت آنیون سولفات می باشد. همچنین سولفات در کود باعث کاهش ph خاک می شود.
  سولفات آلومینیوم
 • سولفات آلومینیوم یک ترکیب سفید رنگ با قابلیت انحلال بسیار بالا در آب می باشد که پس از اکسید آلومینیوم دومین ترکیب پر مصرف آلومینیوم می باشد. این ماده می تواند به صورت ساده یا نمک مضاعف با پتاسیم ، آمونیوم یا سدیم تولید شود که در این صورت زاج آلومینیوم نامیده می شود. مهمترین زاج آلومینیوم نمک تشکیل شده با آمونیوم می باشد. سولفات آلومینیوم بسته به مقدار آب مصرف شده برای رقیق سازی سولفوریک اسید مصرفی ، می تواند 32-8 مولکول آب در ترکیب خود داشته باشد.
 • سولفات سدیم سولفات سدیم یکی از عمومی ترین مواد از آب های معدنی همانند آب دریا می باشد، همچنین سولفات سدیم در ریزش های جوی وجود داردکه یکی از اصلی ترین محلول های موجود در برف و باران می باشد. بسیاری از دریاچه های شور در سراسر دنیا مقادیری سولفات سدیم دارند زیرا سدیم جزو کاتیون های غالب اسسولفات سدیمت.
 • سولفات منیزیمسولفات منیزیم منیزیم فلزی است به رنگ سفید تا نقره ای با نماد Mg و عدد اتمی 12 . نام منیزیم از واژه یونانی Magnesia حوضه ای در Thessaly یا از نام شهر قدیمی Magnesia در آسیای صغیر گرفته شده است. منیزیم هشتمین عنصر فراوان در پوسته زمین و سومین عنصر فراوان و محلول در آب دریا می باشد. منیزیم در گروه دو جدول تناوبی به عنوان فلز قلیایی خاکی قرار دارد.
 • سولفات رویسولفات روی

  جزو 15 عنصر معدنی و ضروری است ، که بدن به آن نیاز دارد . اگر به جدول شیمیایی یا تناوبی مواد نگاهی بیندازیم ، می بینیم که این جدول شامل 114 عنصر یا ماده ی شیمیایی است که بصورت دوره ای و گروهی قرار گرفته اند و تمامی این تعداد عناصر از نظر خواص شیمیایی و فیزیکی با یکدیگر متفاوت هستند و بر اساس همین خواص در جدول طبقه بندی شده اند . فلز روی نخستین بار در سال 1869 میلادی توسط دانشمند فرانسوی به عنوان عامل رشد آسپرژیلوس نیگرا معرفی شد ، سپس  دکتر سامک و همکارانش این عنصر را برای رشد گیاهان آلی ضروری تشخیص داد و پس از آن دکتر بل کینز به نقش آن در حیوانات بزرگتر و دکتر برتراند و همکارانش به نقش عنصر روی در انسان اشاره کرده اند .

 • پتاسیم پرسولفاتپتاسیم پر سولفات ماده شیمیایی است که در صنعت کاربردهای فراوانی دارد از جمله :پتاسیم پر سولفات
 • تهیه کود شیمایی
 • به عنوان ماده سفید کننده
 • صنایع پلیمر سازی
 • سولفات مسسولفات مس

سولفات مس یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی CuSO4 و یا 5 آبه می باشد. این ماده در واقع از خانواده نمک ها می باشد و مجموع چند ترکیب است که در میزان آب پوشیدگی با هم تفاوت دارند. سولفات مس در اشکال و رنگ های متفاوت است شکل بی آب سولفات مس ، پودر سبز کم رنگ یا سفید مایل به خاکستری است و مس سولفات پنج آبه که رایج ترین شکل این ماده است به رنگ آبی کمرنگ می باشد. سولفات مس به همراه واکنش حرارت زا در آب حل می شود و ترکیب مایع به دست می دهد که هندسه مولکولی هشت سطحی و خاصیت پارامغناطیسی دارد. از اسامی دیگر سولفات مس می توان به کات کبود اشاره کرد. سولفات مس به صورت صنعتی از طریق الکترولیز فلز مس با اسید سولفوریک غلیظ یا اکسید مس با سولفوریک اسید رقیق تهیه می شود. سولفات مس برای مصارف آزمایشگاهی معمولا به صورت آماده تهیه می شود. شکل بدون آب سولفات مس به عنوان ماده معدنی کمیاب با نام کالکوسیانیت وجود دارد. سولفات مس آبدار در طبیعت با عنوان کالکانتیت (پنج آبه) و دو مورد کمیاب تر بوناتایت ( سه آبه ) و بوثایت (هفت آبه ) ایجاد می گردد.

 • سولفات نیکلسولفات نیکل

 

سولفات نیکل یک ترکیب شیمیایی غیر آلی می باشد. این ترکیب به دو صورت می باشد : 1. در صورتی که در ساختار کریستالی خود دارای هفت مولکول آب باشد به صورت کریستال های سبز رنگ می باشد.2.در صورت خشک شدن و از دست رفتن آب به صورت ماده سفید رنگ متمایل به سبز می باشد.

 • آمونیوم پرسولفات

 

یک عامل اکسید کننده در شیمی پلیمر، فرایند سونش و به عنوان عامل پاک کننده و سفید کننده استفاده می شود. این ماده به خوبی ئر آب حل می شود و حلالیت آن بسیار بیشتر از نمک مشابه آن یعنی پتاسیم پرسولفات می باشد. حل شدن این نمک در آب فرایندی گرماگیر است.

 

 3- اکسید ها :

 • اکسید آهناکسید آهن

اکسید آهن ترکیبی شیمیایی است که از آهن و اکسیژن تشکیل شده است. روی هم رفته حدود 16 نوع اکسید آهن و اکسی هیدروکسید وجود دارد. این اکسید در بسیاری از فرآیندهای طبیعی بیولوژیکی و ژئولوژیکی نقش مهمی را ایفا می کند و توسط انسان به صورت گسترده ای به عنوان سنگ آهن، رنگدانه، کاتالیزور در ترمیت مورد استفاده قرار می گیرد.

 • اکسید سرباکسید سرب

اکسید سرب با فرمول شیمیایی PbO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 14827 است. که جرم مولی آن 223.20 g/mol می باشد. این ترکیب اگر متبلور نباشد، ماسیکوت نام دارد اما پس از ذوب و سرد شدن متبلور گشته و لیتارژ نامیده می شود.

 • اکسید منیزیم

اکسید منیزیم

اکسید منیزیم با فرمول شیمیایی MgO یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 14792 است. شکل ظاهری این ترکیب، پودر سفید می باشد.

اکسید منیزیم ماده ای عایق الکتریکی به شمار می رود که توانایی انتقال حرارت را به خوبی دارد. این محصول در بسایری از زمینه های صنعتی مانند چرم سازی، تولید مواد شیمیایی ، تصفیه آب، دام و طیور و دیگر صنایع مانند لاستیک به کار برده می شود.

 

 • اکسید رویاکسید روی

اکسید روی یا زینک اکسید Zinc Oxide ترکیبی غیر ارگانیک می باشد که دارای فرمول شیمیایی Zno است . این ترکیب پودری سفید رنگ بوده و در آب حل نمی شود و کاربرد بسیار وسیعی در طیف گسترده ای از صنایع مانند کاشی و سرامیک ، لعلب سازی ، تولید شیشه ، لاستیک سازی و روان سازها ، رنگ سازی ، تولید چسب و سیلانت ، مواد غذایی و باتری دارد . زینک اکساید به صورت طبیعی نیز در طبیعت یافت می شود ولی عموما به شکل شیمیایی سنتز می گردد . اکسید روی که پودری سفید رنگ است و به صورت شیمیایی تولید می شود ولی گاهی در طبیعت نیز یافت می گردد که با منیزیم و دیگر نا خالصی ها ترکیب شده و رنگ زرد متمایل قرمز پیدا کرده است . اکسید روی کریستالی و تماما به رنگ سفید می باشد و در صورت حرارت دیدن زرد رنگ می شود اما پس از خنک شدن دوباره به رنگ سفید بر می گردد .

 

 • اکسید آلومینیوم اکسیدآلومینیوم

 

یکی از مواد سرامیکی مهم است که دارای کاربردهای متنوعی در زمینه های مختلف می باشد. درمیان خواص مختلف و برجسته آلومینا می توان به خواص مکانیکی مانند استحکام فشاری بالا و سختی بالای آن و همچنین دیر گدازی بالای آن اشاره نمود . آلومینا ماده اصلی در تولید آلومینیوم می باشد. اکسید آلومینیوم از خانواده ترکیبات غیر آلی با فرمول شیمیایی Al2o3است . این اکسید، یک اکسید آمفوتر مهم است و نام های تجاری متنوعی مانند آلومینا، کوراندوم و....... دارد. نام های تجاری متنوع اکسید آلومینیوم نشان دهنده ی گستره ی وسیع استفاده از این ماده در صنعت است.

4- کلرایدها

 • کلرید پتاسیمکلرید پتاسیم

ترکیب شیمیایی کلراید پتاسیم نوعی نمک است که از ترکیب پتاسیم و کلر به وجود می آید. کلرید پتاسیم مهم ترین نمک پتاسیم دار است که به صورت سنگ معدن وجود داشته ، قابل دسترسی می باشد و از دیگر نمک های پتاسیم مصرف بیشتری دارد.

 • کلرید منیزیم

   

   

  کلرید منیزیم

  کلرید منیزیم به عنوان پیش ماده تولید فلز منیزیم به صورت الکترولیت یافت می شود و به فلزات همراه آن به خصوص نیکل ، مس و آهن بستگی دارد. کلرید منیزیم منبع برای تهیه کلرید سدیم ، Mgo ، الکترولیت ، تولید منیزیم فلزی ، کود ، کنترل گرد و غبار ، ماده گرم کننده.

 • کلرید سدیم

کلرید سدیم

سدیم عنصری است که به صورت ترکیبی شناخته شده است. این عنصر از طریق عمل الکترولیز هیدرو اکسید سدیم جدا شد. چهارمین عنصر از نظر فراوانی در پوسته زمین و فراوان ترین فلز قلیایی است. این عنصر هم اکنون به صورت اقتصادی از عمل برقکافت کلرید سدیم تولید می شود.

 •  کلرید کلسیم

کلرید کلسیم

منابع کلسیم در پهنه زمین گسترده بوده و در هر یک از سرزمین ها به وفور یافت می شود. این عنصر در حیات گیاهی و جانوری دارای نقش حیاتی بوده و در استخوان ها و دندان ها و پوسته تخم مرغ ، انواع مرجان ها و بسیاری از خاک ها وجود دارد. همچنین کلرید کلسیم در حدی به گستردگی 15% در آب دریا وجود دارد. همچنین قابل ذکر است که آهک ماده شناخته شده ای است که از قدیم الایام در مورد یونان باستان از آن به عنوان ملات در ساختمان ها استفاده میشده است. کلسیم در ترکیب پوسته زمین به مقدار 36300 گرم در تن وجود دارد این عنصر به حالت آزاد یافت نمی شود، بلکه به شکل ترکیب های مختلف در کانی ها و به صورت محلول در ساختمان جانوران و گیاهان شرکت می کند. کانی های حائز اهمیت کلسیم عبارتند از : دولومیت ، گیبس و آپاتیت.

 •  کلرید آهنکلرید آهن

کلرید آهن 3 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 24380 است.شکل ظاهری این ترکیب ، جامد زرد است.

 • پلی آلومینیوم کلراید

 

پلی آلومینیوم کلراید یا آلومینیوم کلراید هیدراته از لحاظ ترکیب پلیمری معدنی است که مونومر آن یک کمپلکس دو هسته ای از آلومینیوم می باشد. پلی آلومینیوم کلراید از واکنش هیدروکسید آلومینیوم و اسید کلریدریک بدست می آید.

2Al(OH)3+n HCl=Al2(OH)nCl6-n + H2O

مقدار Z بین 12 تا 18 دارای اعتبار است؛ اما برای یک فرمولاسیون مفید در 95% ترکیب، z=15 می باشد. با چنین پلی آلومینیوم کلرایدفرمولاسیونی میزان Al2O3 بین 26 تا 36% بدست می آید و در بهترین حالت برابر 30% است.

 • کلرید نیکل

استفاده از نیکل ، قدمت باستانی داشته ، به 3500 سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد. برنزهایی که از سوریه امروزی یافت شده‌اند، حاوی حدودا 2% نیکل بوده و دست‌ نوشته‌ های چینی اشاره بر این دارند که مس سفید در 1400 تا 1700 سال قبل از میلاد مسیح در مشرق زمین استفاده می‌شد. اما از آنجا که معادن نیکل و مس در آن روزگار به‌راحتی مورد اشتباه قرار می‌گرفتند، تمام دانستنی های دقیق تر به دوران معاصر باز می‌گردد.
کانی‌هایی که حاوی نیکل هستند، از جهت رنگ‌دهی به شیشه کاربرد داشتند و از ارزشی فراوان بر خوردار بودند. در سال 1751 شخصی به نام Baron Axel Fredrik تلاش هایی را برای استخراج مس از معدن نیکل انجام داد و که در نتیجه فلزی سفید بدست آورد که آن را نیکل نامید.

 

 • کلرید قلعکلرید قلع

کلرید قلع Tin chloride با فرمول شیمیایی SnCl2 یک ترکیب شیمیایی است. جرم مولی آن 60/189 g/mol می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، جامد بلوری سفید است.

 •  متیلن کلراید

 

این ماده یکی از انواع حلال های پایه کلریدی است یعنی پرکلرواتیلن، تری کلرواتیلن، دی کلرومتان.

که به عنوان یک حلال کلریدی قابلیت حل شدن در گستره وسیعی از ترکیبات آلی را داشته که به عنوان حلال مناسب در بسیاری از چرخه های شیمیایی کاربرد دارد.متیلن کلراید

5-نیترات ها

 • نیترات سدیم

 

معادن زیادی از این نمک در شیلی و پرو وجود دارند این ماده سفید به مقدار زیادی در آب حل می شود. نیترات سدیم به صورت توده ای یا لایه ای همراه با آهک یافت می شود. وزن مخصوص این کانی 2/29 گرم بر سانتی متر مکعب بوده و به آسانی در آب حل می شود نیترات ها به دلیل محلول بودن در آب ، بیشتر در مناطق خشک و کویری یافت می شوند.

 • نیترات آهننیترات آهن

 این ماده تقریبا ناشناخته در بین مصرف کنندگان کودهای آکواریومی ، کود بسیار خوبی است که قیمت نسبتا بالایی دارد ولی از لحاظ کاربردی بسیار بهتر و موثرتر از آهن کلات و سولفات آهن می باشد. سولفات آهن معمولا رسوب ایجاد می کند و کلات آهن به رنگ خونی است و آب را قرمز می کند و از راه محلول پاشی بهتر جذب می شود. اما نیترات آهن به سرعت به مواد تشکیل دهنده خود یعنی یون آهن و نیترات تبدیل شده و توسط گیاهان جذب می شود. دوستان که آکواریوم پلنت دارند و کود دست ساز استفاده می کنند میتوانند از نیترات آهن هم استفاده کنند و حتی به همراه کودهای تجاری آماده هم قابل استفاده است.

 • نیترات پتاسیمنیترات پتاسیم

شوره یا پتاسیم نیترات یک ترکیب شیمیایی است ، این ماده در محل هایی مانند دیواره غارها بصورت طبیعی به شکل گرد سفید رنگی وجود دارد . نیترات پتاسیم یک اکسید کننده تقریبا قوی است . نیترات پتاسیم آب جذب می کند بنابراین در محصولاتی مانند باروت که از شوره استفاده می شود در صورت قرار گیری در هوای آزاد رطوبت می گیرد و خراب می شود .

 •  نیترات مس

 

نیترات مس با فرمول شیمیایی Cu(NO3)2 یک ترکیب شیمیایی با شناسه پاپ کم 18616 است؛ که جرم مولی آن 187.5558 g/mol (anhydrous) می باشد. شکل ظاهری این ترکیب، کریستال های آبی است.نیترات مس

نیترات مس خشک ( بدون آب تبلور ) کریستال های آبی – سبز پر رنگ است که در دمایی بین 150 الی 200 درجه سانتی گراد و در شرایط خلاء تصعید می شود. نیترات مس را معمولا می توان در 5 نوع با آب تبلور مختلف تولید کرد ولی معمول ترین آنها سه آبه و شش آبه با فرمول Cu(NO3)2 * 2H2O می باشد که این تعداد آب تبلور بیشتر در تجارت و به صورت صنعتی تولید می شود تا آزمایشگاه.

 • نیترات باریم

 

نیترات باریم با فرمول شیمیایی Ba(NO3)2 یک ترکیب شیمیایی است که جرم مولی آن g/mol 261.337 می باشد.شکل ظاهری این ترکیب، بلورهای سفید رنگ است.  

 • نیترات سربنیترات سرب

نیترات سرب یا سرب نیترات یک ترکیب شیمیایی ، نمک غیر آلی نیتریک اسید و سرب، با فرمول شیمیایی Pb(NO3)2 می باشد. این ماده، یک بلور بی رنگ یا پودر سفید و یک اکسید کننده قوی و پایدار است. برخلاف بیشتر نمک های سرب، در آب حل می شود. کاربرد اصلی این ماده از قرون وسطی، با نام plumbum dulce، ماده خام برای تولید رنگدانه ها بوده است. از قرن بیستم، به عنوان یک پایدارساز ( تثبیت کننده ) در نایلون و پلی استرها و روکش دار کردن کاغذهای فوتوترموگرافیک به کار رفته است. استفاده های تجاری در اروپا تا سده 19 رخ نداد و این مدت برای ایالات متحده تا سال 1943 بود که در آن زمان با یک خط تولید عمده سرب فلزی یا اکسید سرب در اسید نیتریک آغاز شد.

 • نیترات سدیمنیترات سدیم

معادن زیادی از این نمک در شیلی و پرو وجود دارند این ماده سفید به مقدار زیادی در آب حل می شود. نیترات سدیم به صورت توده ای یا لایه ای همراه با آهک یافت می شود. وزن مخصوص این کانی 2/29 گرم بر سانتی متر مکعب بوده و به آسانی در آب حل می شود نیترات ها به دلیل محلول بودن در آب ، بیشتر در مناطق خشک و کویری یافت می شوند.

 • نیترات نقره

 

نیترات نقره یا نیترات دارژان، یک ترکیب معدنی با فرمول شیمیایی AgNO3 است. این ترکیب پیش ماده همه کاره برای بسیاری از ترکیبات نقره می باشد، شامل مواد اولیه مورد استفاده در عکاسی.

حساسیت نقره نیترات از دیگر هالیدهای آن نسبت به نور، به مراتب کمتر است. در طب سنتی و کیمیاگری ایران باستان نقره نیترات را سنگ جهنم می نامیدند و موارد استفاده زیادی داشته است. در غرب نیز آن را به ماه نسبت نیترات نقرهداده و ماه سوزان نامیده اند. در نیترات نقره جامد، یون نقره به صورت چینش سه وجهی مسطح است.

 • نیترات آمونیوم

یک کود شیمیایی است که برای نیتراته کردن خاک جهت کشاورزی بکار می رود ماده منفجره نیز هست . حل شدن آن در آب بسیار گرما گیر است . آمونیوم نیتراتیکی از قوی ترین بمب های دست ساز است . ساخت آن به آسانی امکان پذیر بوده و استفاده آن نیز راحت است . در مورد خواص این ماده می توان گفت که از نظر امنیت نگهداری ایمن ترین ماده منفجره شناخته شده است . بعد از انفجار سنگینی درایالات متحده که به وسیله این ماده انجام پذیرفت به نام بمب اوکلاهاما معروف شد . نکته جالب و قابل توجه این است که اگر آمونیوم نیترات در زیر بالشان به هنگام خواب وجود داشته احتمال انفجار بالش از این ماده بیشتر است . مواد اولیه برای ساخت آن آمونیاک و اسید نیتریک غلیظ است که به راحتی قابل دسترسی است . شاید سوالی پیش آید که چرا هر کسی در صدد ساخت و استفاده از آن بر نمی آید . در جواب باید این نکته را توضیح داد که مواد منفجره به دو دسته کم انفجار و پر انفجار تقسیم  می شوند . سرعت انفجار و قدرت انفجار رابطه عکس دارند و از این رو پایه های اصلی یک ماده منفجری را یک ماده کم انفجار با قدرت زیاد و یک پر انفجار با قدرت کم تشکیل می دهند . پر انفجارها همان چاشنی ها هستند . نیترنیترات آمونیومات آمونیوم نیز که یک کم انفجار با قدرت بالاست فقط در کنار یک چاشنی قوی منفجر خواهد شد .

6- رزین ها

 • رزین پرولایت آنیونی

پدیده تبادل یون برای اولین بار در سال 1850 و به دنبال مشاهده توانایی خاک های زراعی در تعویض برخی از یون ها مثل آمونیوم با یون کلسیم و منیزیم موجود در ساختمان آنها گزارش شد.

در سال 1870 با انجام آزمایش های متعددی ثابت شد که بعضی از کا نی های طبیعی به خصوص زئولیت ها واجد توانایی انجام تبادل یون هستند. در واقع به رزین های معدنی، زئولیت می گویند و این مواد یون های سختی آور آب ( کلسیم و منیزیم) را حذف کرده و به جای آن یون سدیم آزاد می کردند از این رو به زئولیت های سدیمی مشهور شدند. استفاده از زئولیت های سدیمی در تصفیه آب مزایای زیاد داشت چرا که از طرفی نیازی به حضور مواد شیمیایی نبود و از طرف دیگر اثرات جانبی نیز نداشتند.رزین پرولایت

 • رزین پرولایت کاتیونی

 

پدیده تبادل یون برای اولین بار در سال 1850 و به دنبال مشاهده توانایی خاک های زراعی در تعویض برخی از یون ها مثل آمونیوم با یون کلسیم و منیزیم موجود در ساختمان آنها گزارش شد.

در سال 1870 با انجام آزمایش های متعددی ثابت شد که بعضی از کا نی های طبیعی به خصوص زئولیت ها واجد توانایی انجام تبادل یون هستند. در واقع به رزین های معدنی، زئولیت می گویند و این مواد یون های سختی آور آب ( کلسیم و منیزیم) را حذف کرده و به جای آن یون سدیم آزاد می کردند از این رو به زئولیت کاتیونیهای سدیمی مشهور شدند. استفاده از زئولیت های سدیمی در تصفیه آب مزایای زیاد داشت چرا که از طرفی نیازی به حضور مواد شیمیایی نبود و از طرف دیگر اثرات جانبی نیز نداشتند.

تاریخ:24-08-1395, 10:25

نویسنده:admin

آمار بازدید:3803

دسته:مواد شیمیایی پودری

مطالب مرتبط:

 • اسید استیک | Acetic acid
 • اسید سولفوریک 50%
 • مواد و تجهیزات آزمایشگاهی
 • مواد آبکاری و پرداختکاری
 • مواد شیمیایی پودری

 • تگ های مطلب :

  محصولات مرتبط:

  مقالات مرتبط: